Në Tetovë u mbajt Edicioni III me radhë i manifestimit letrar ndërkombëtar “Shtigje poetike”

Shoqata për kulturë dhe art “Tradita” dhe Gjimnazi “7 Marsi” – Tetovë, me rastin e 21 marsit – Ditës Botërore të Poezisë e organizuan Edicionin
image
Në Tetovë u mbajt Edicioni III me radhë i manifestimit letrar ndërkombëtar “Shtigje poetike”

XHELAL ZEJNELI: MITHAT FRASHËRI - KTHIMI NË GJIRIN E TOKËS MËMË

image
Veprimtari politik, prozatori, publicisti, përkthyesi Mithat Frashëri (1880-1849) lindi në Janinë. Kjo figurë e shquar njihet edhe me pseudonimet Lumo ...
Më tepër

Shoqata “Tradita” do ta promovojë librin“Të persekutuarit dhe të burgosurit politikë shqiptarë në Republikën e Maqedonisë”

image
  Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, ka nderin t’Ju ftojë të merrni pjesë në promovimin e librit “Të persekutuarit dhe ...
Më tepër

Shoqata për kulturë dhe art “Tradita” shpall konkurs për ndarjen e Çmimit Kombëtar ,,Ali Vishko” për vitin 2018

image
  Çmimi Kombëtar ,,Ali Vishko” jepet në bazë të Statutit të Shoqatës për kulturë dhe art “Tradita”  dhe i njëjti  u ...
Më tepër

KLUBI LETRAR “METAFORA’’ DO TA SHËNOJË DITËN BOTËRORE TË POEZISË

image
Ky aktivitet letrar do të mbahet më 21 mars 2018 (e mërkurë), në orën 18:00, në Galerinë e Arteve Pamore ...
Më tepër

JETË TË GJATË FLAMUR E SHQIPE ️

image
Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, të gjithë shqiptarëve ua uron 28 Nëntorin, Ditën e Flamurit dhe të Pavarësisë së ...
Më tepër

VIOLINISTI I MIRËNJOHUR SHKËLZEN DOLI E VIZITOI UNIVERSITETIN E TETOVËS

image
Violinisti i mirënjohur Shkëlzen Doli, anëtar i Filarmonisë së Vjenës dhe njëri nga artistët shqiptar me renome botërore, më 10 ...
Më tepër
Zgjimi YKC
PROFILE
image

Krijimtaria e të parit kompozitor të muzikës së kultivuar shqiptare

Kompozitori i veprave të para të muzikës së kultivuar shqiptare dhe i sa e sa ...
 Më tepër
image

Dua Lipa: Femrat do ta udhëheqin botën

Dua Lipa është një ndër këngëtaret më të famshme shqiptare në arenën ndërkombëtare. Krahas shumë ...
 Më tepër
Dardania Fati